مراقبت های حین ارتودنسی

مراقبت های حین ارتودنسی


نکاتی که لازم است در رابطه با مراقبت های حین درمان ارتودنسی بدانید را در این پست ارائه کرده ایم پس تا پایان همراه ما باشید

مواردی که حتما رعایت شود :

نباید اجازه دهید که غذا لابه‌لای سیم‌کشی‌ها یا فنرها باقی بماند و همچنین نباید ساختار سیم‌کشی پس از تمیز کردن دهان و دندان تغییر یابد.

از دندانپزشک بخواهید که روش مسواک کردن و استفاده صحیح از نخ دندان را در طول دوره ارتودنسی به شما آموزش دهد.

غیر از احساس درد، تغییرات رژیم غذایی نیز چالشی است که در طول دوره ارتودنسی باید با آن مواجه شوید.

باید از خوردن غذاهای سخت، غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، غذاهای خیلی شیرین و چسبنده مانند آدامس، یخ و مغزیجات سخت مانند بادام زمینی پرهیز کنید.

بهتر است غذاهای سختی که برای سلامتی شما مفید است مانند هویج، سیب و… را به تکه‌های کوچک تبدیل کرده و میل کنید تا از وارد آمدن فشار زیاد در هنگام خوردن آنها به دندان جلوگیری شود.

دستگاه های شل

اگر براکتها و باندها در دهان شما شل است و همچنان در جای خودشان هستند می توانید با گذاشتن واکس برروی آنها بصورت موقت تا جلسه بعدی مطب از آنها نگهداری کنید .

اگر این وسایل شل ازجای خود به طور کامل جدا شده است آنها را در دستمال کاغذی و یک پاکت قرار دهید و در جلسه بعدی به مطب همراه خود بیاورید .

شل شدن سیم های ارتودنسی

یکی از مراقبت های حین درمان ارتودنسی این مورد است که اگر سیم ارتودنسی از جای خود در آمده می توانید از یک موچین جهت جا انداختن سیم در محل خود استفاده کنید و یا می توانید با نخ دندان بصورت موقت آن را به براکت ببندید و با یک ناخن گیر می توانید انتهای سیم را جدا کنید و یا به آخرین دندان آن را کج کنید و یا اگر سیم شما را ناراحت می کند با واکس ارتودنسی آن موضوع را حل کنید.

دکتر دانا زندیان – متخصص ارتودنسی و ناهنجاری دندانی فکی

آدرس : ایران / اهواز ، کیانپارس ، خیابان پهلوان شرقی ، برج جام جم ، طبقه ۳
تلفن های تماس : ۰۰۹۸۶۱۹۱۰۱۰۰۹۵ / ۰۹۳۶۵۸۹۲۰۱۶

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *