ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

 

دندان های ردیف و منظم باعث زیباتر شدن لبخند وبهبود اعتماد به نفس اجتماعی شما میشود اما این موضوع تنها مزیت ارتودنسی در بزرگسالی نیست و ارتودنسی بزرگسالان باعث کاهش خطر پوسیدگی دندان و مشکلات لثه نیز می شود.

امروزه خدمات ارتودنسی فقط به کودکان و جوانان اختصاص ندارد. بلکه بسیاری از بزرگسالانی که اهمیت بالای سلامتی خود را می‌دانند و یا دوست دارند چهره زیباتری داشته باشند، نیز از درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند.

درمان‌های ارتودنسی می‌تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند و کیفیت زندگی شما را بالا ببرد.

ارتودنسی به شما امکان می‌دهد که بدون خجالت کشیدن و نیاز به مخفی کردن دندان‌هایتان بتوانید به راحتی لبخند بزنید

مزایای ارتودنسی در بزرگسالان:

ارتودنسی در سنین بالا مزایای متعددی دارد که بعضی از آن ها به شرح زیر است:

 • مرتب کردن دندان‌خلق لبخندی زیباتر
 • گاهی دندان‌ها پس از ارتودنسی به دلیل عدم استفاده مناسب و به‌ مدت کافی از پلاک نگهدارنده (ریتینر) به وضعیت نامرتب اولیه برمی‌گردد. ارتودنسی بزرگسالان این برگشت را اصلاح می‌کند.
 • ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان را آسان‌تر می‌کند، مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌های مرتب بسیار راحت‌تر از تمیز کردن دندان‌های نامرتب، به‌ویژه دندان‌های به هم فشرده یا روی‌هم افتاده جلوی دهان است.
 • بهتر و راحت‌تر شدن در هم فرو رفتگی دندانها (بایت) و بهبود توانایی جویدن؛ دندان‌ها پس از ارتودنسی به‌خوبی روی‌هم قرار می‌گیرند.
 • اصلاح مشکل ناشی از دندان غائب
 • بستن فاصله بین دندانی
 • اماده سازی دندانها برای دریافت ایمپلنت و ونیرو ترمیمهای زیبایی مناسب
 • کاهش سایش بیش‌ازحد ناشی از دندان‌قروچه کردن یا اختلال در هم فرو رفتگی دندانها (بایت)

بیماری‌های دهان و دندان اگر درمان نشود، می‌تواند مرتباً بدتر و بدتر شود -‌اگر ارتودنسی برای شما لازم باشد و آن را انجام ندهید، ممکن است در دراز مدت عوارض بیشتر و خطرناک‌تری برای سلامتی شما به وجود بیاید و در نهایت مجبور باشید هزینه بسیار بیشتری بابت درمان آن بیماری‌ها بپردازید.

چه گروهی از بزرگسالان به ارتودنسی نیاز دارند؟

هیچ دورانی به‌اندازه این زمان برای ارتودنسی بزرگسالان مناسب نبوده است. پیشرفت‌های به‌دست‌آمده درزمینهٔ تکنولوژی ارتودنسی این امکان را برای بزرگسالان فراهم کرده است تا بتوانند در مدت‌زمان کوتاه به نتایج چشمگیری دست یابند.

متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد که آیا شما متقاضی ایده‌آلی برای درمان ارتودنسی محسوب می‌شوید یا خیر. اگرچه دندان‌های سالم را در هر سنی می‌توان حرکت داد، اما برخی بزرگسالان مبتلابه بیماری لثه باید ابتدا برای درمان این عارضه‌ها تحت درمان قرار بگیرند. مشکلات زیر را نمی‌توان به روش ارتودنسی بزرگسالان حل کرد و معمولا نیازمند جراحی علاوه بر درمان ارتودنسی هستند:

 • کراس بایت: دندان‌های بالا به‌خوبی روی دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرد(بعد عرضی).
 • اپن بایت: دندان‌های بالا و پایین به‌خوبی روی‌هم قرار نمی‌گیرد و دهان بسته نمی‌شود(بعد عمودی).
 • اورجت: دندان‌های پیشین فک بالا بسیار جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.
 • ریورس بایت: دندان‌های پیشین بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرند.

انواع درمان ارتودنسی بزرگسالان:

ارتودنسی فلزی: ارتودنسی فلزی براکت‌های فلزی کوچکی دارد که به جلوی دندان‌ها متصل می‌شودو در ترکیب با سیمی که از بین براکت‌ها رد می‌شود دندان‌ها را حرکت می‌دهد.

 ارتودنسی لینگوال پشت دندانی: بریس ارتودنسی لینگوال یا زبانی پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد تا دندان‌های نامرتب را به‌تدریج حرکت دهد و اختلال بایت را برطرف کند. بریس لینگوال بریس ثابتی است که به پشت دندان‌ها متصل می‌شود و دیده نمیشود..

ارتودنسی سرامیکی: ارتودنسی سرامیکی نوعی از ارتودنسی ثابت است که از براکت های سرامیکی به جای براکت های فلزی استفاده می‌کند.براکت‌های ثابت زیبا و شفاف یا همرنگ دندان انتخابی ایده‌آل برای بیمارانی است که نمی‌خواهند اطرافیان متوجه تحت درمان بودن ایشان بشوند.

 ارتودنسی نامرئی: در ارتودنسی نامرئی از مجموعه پلاک‌های متحرکی استفاده می‌شود که به خوبی روی دندان‌ها می‌نشیند.متخصص ارتودنسی پلاک‌های جدید را در زمان‌های مشخص در اختیار بیمار قرار می‌دهد تا دندان‌ها به‌تدریج حرکت کنند و مرتب شوند.

ریتینر: استفاده از ریتینر (پلاک نگهدارنده) در دوران پس از ارتودنسی ضروری است. دندان‌ها پس از برداشتن بریس به سمت وضعیت اولیه متمایل می‌شوند، اما ریتینر دندان‌ها را محکم در وضعیت جدید نگه می‌دارد.

هزینه درمان ارتودنسی در بزرگسالان:

هزینه ارتودنسی به طول مدت درمان، سن، میزان و شدت مشکل شما و نوع بریسی که دندانپزشک برای شما توصیه می‌کند، بستگی خواهد داشت.

قبل از شروع درمان با بیمه درمانی یا تکمیلی خود هماهنگی کنید تا مشخص شود که آیا هزینه‌های ارتودنسی شما را پوشش می‌دهد یا خیر

هزینه ارتودنسی بزرگسالان بسته به درجه بی‌نظمی دندان‌ها، نیاز به درمان‌های دندان‌پزشکی قبل و حین ارتودنسی (مانند کشیدن دندان، پر کردن و.) و نوع درمان مورداستفاده متفاوت است

در کلینیک ما هزینه ها بر اساس تعرفه های انجمن ارتودنتیستهای ایران-شاخه خوزستان تعیین می شود.

دکتر دانا زندیان – متخصص جراحی فک و زیبایی صورت – ایران/ اهواز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *